Sběratelka kostí

13. březen 2013 | 22.45 |

egyptDalší z mých vysněných povolání byla archeologie. Vůbec netuším, jak jsem si to v poměrně útlém věku mohla vymyslet :-) Historie mě vždycky bavila. Nadšeně jsem poslouchala výklady na hradech a zámcích a vždycky jsem toužila po nějakých těch faktech. To byl asi důvod, proč mě to tak fascinovalo. Prostě dokud mi nesdělili, že tam a tam našli ostatky panovníka a že podle nějakého výzkumu jsou jeho, nebyla jsem klidná :-)

S nadšením jsem sledovala dokumenty v televizi, kde lidi od písku, ošlehaní větrem hrabali a kopali a štětečky oprašovali kousíčky něčeho. Na dovolené u moře jsem si hledala střípky kachliček a sklíček, které ještě nebyly tolik obroušené vlnobitím a představovala si, že je to právě nějaký můj nález prastaré keramiky.

Vrchol mého archeologického umění bylo, když jsem zkoušela kopat a hrabat se v zemi na naší zahradě a vykopala jsem kdysi pohřbeného králíka z našeho chovu :-D

Dějepis jsem hltala. Když jsem to ale už koncem základní školy začala vyhodnocovat, zjistila jsem, že čím starší dějiny, tím lepší pro mne. Středověkem mě to přestávalo bavit. Starověk byl ideální a i v pravěku jsem si našla své. To se koneckonců potrvdilo i u matruity z estetické výchovy, kde jsem si vytáhla vysněnou otázku č. 8 - pravěké umění. Ale to už odbočuju. Už v průběhu základní školy mne velmi ovlivnila moje nejlepší kamarádka, která mě naučila lásce k Egyptu. Začala jsem tedy hltat články o Egyptu a snila o archeologii v Egyptě a o studiu egyptologie, luštění hieroglyfů a objevování tajemství královny Hatšepsovet.

Na vysoké se na mě štěstí usmálo a v jednom semestru jsem přeběhla na katedru religionistiky, kde jsem mohla jako volitelný předmět navštěvovat předmět zabývající se náboženstvím starověkého Egypta a pak i magii starověkého Egypta. Učitel byl podobný šílenec jako já kdysi dávno, když jsem četla Egypťana Sinuheta a učila se vztahy mezi jednotlivými panovníky a lidmi na královském dvoře... Prý si dokonce tyto vztahy, a to především ty božské kreslil na obří papírovou plachtu. Bavilo mě to hodně, ale už u zápočtu v prvním semestru jsem pochopila, že to není legrace a nadšení nestačí. Taky jsem měla možnost sledovat mnoho marných pokusů o egyptologii své spolužačky z našeho oboru. Nejsme již v kontaktu, takže nevím, jestli se udržela, ale shruba po čtyřech pokusech se na ten obor fakt dostala :-)

Já si tedy zase někdy zalezu pod deku a pustím se znovu do Sinuheta a pak do celé police knih na téma starověkého Egypta :-)

Zpět na hlavní stranu blogu

Komentáře

RE: Sběratelka kostí kudrna 14. 03. 2013 - 11:19
RE(2x): Sběratelka kostí radus 14. 03. 2013 - 13:22
RE: Sběratelka kostí kudrna 15. 03. 2013 - 10:12
RE: Sběratelka kostí sargo 22. 03. 2013 - 12:55
RE(2x): Sběratelka kostí radus 22. 03. 2013 - 13:06
RE(3x): Sběratelka kostí sargo 22. 03. 2013 - 13:18